Knall i sør, kaldt i nord

Pilene peker oppover for rypa i sør etter kanonvår og greie stamfuglbestander. I nord flata det ut med kaldere vær og regn, slik at det trolig bare blir en moderat oppgang

Sist oppdatert: 1. juni 2018 kl 12.00
Lesetid: 3 minutter

Det ser lovende ut, til tross for at vi nå har noen dager med snø helt ned i 1200 meters høyde. Klekkinga skjedde såpass tidlig at kyllingene hadde bra størrelse da møkkaværet kom. Derfor krysser jeg fingrene for at det gikk greit, sier Hans-Jørgen Jahren i Øvre Numedal fjellstyre.

Etter flere tunge år, sist i 2015, håper han rypejegerne kan glede seg til et kanonår: 2016 var midt på treet, mens 2017 var «Klondyke» med 10-12 fugl i kullene. Slår sesongen til i år, kan det bli veldig bra med den gode stamfuglbestanden som grunnlag.

Allerede abonnent?  
Bestill abonnement og få tilgang til artikkelen.

Bladet JEGER er Norges største jaktblad og kommer ut 9 ganger per år. På jeger.no finner du tusenvis av jaktreportasjer, våpen- og andre utstyrstester, tips til hundehold og jaktnyheter.

12 måneder*
Digital tilgang til 6 nettsider
12 papirutgaver av Jeger
Lavest månedspris
99,-
per
måned
3 måneder*
Digital tilgang til 6 nettsider
2 papirutgaver av Jeger
Lavest månedspris
119,-
per
måned
1 måned
Digital tilgang til 6 nettsider
Papirutgaver av Jeger
Lavest månedspris
139,-
per
måned

Si opp når du vil, men senest før perioden utløper.

*Forutsetter 3 eller 12 md bindingstid, si opp når du vil med tilgang ut bindingstiden. Abonnementet fornyes automatisk etter bindingstiden, dersom du ikke sier opp.

Abonnementet inkluderer også 500 øvingsoppgaver og tentamen til Jegerprøven. Med Jeger holder du deg oppdatert.

Har du spørsmål?

Vi svarer raskt på mail.

 

Relaterte artikler

 

Jeger utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Atle Rønning
Annonser: Kjetil Sagen