Lapua Naturalis kom i 2002 som homogene kobberkuler i mer eller mindre tradisjonelle kulevekter. Lapua Naturalis har forandret seg lite når 3. generasjon nå overtar.
Med kobberets lave egenvekt innebar 1. generasjon Naturalis uforholdsmessig lange kuler. Det ga igjen mindre hylsevolum og – i enkelte kalibre – problemer med stabiliseringen. Lapua Naturalis var også litt ekspansjonstreg på lengre hold.
Disse forholdene tok Lapua tidlig tak i: 2. generasjon kom med en variant som fikk betegnelsen Naturalis LR (Long Range). Her var vekta redusert. Dette ga rom for mer hylsevolum, bedre stabilisering og høyere kulehastighet. Kula fikk også en mer strømlinjeformet fasong og bedre ekspensjons-egenskaper. Sammen med den økte hastigheten innebar dette en rettere kulebane og ekspansjonsvillighet på lengre hold.
Kaliber .30: Her er et eksempel på kulevariasjoner. Til venstre ser du ei 170 grs strømlinjeformet kule med spiss tupp og forholdsvis lang boat tail (3. gen). Ved siden av denne ei 180 grs kule med butt nese og uten boat tail. Nokså dårlige flygeegenskape
«Gode ballistiske egenskaper er ikke nødvendigvis det samme som griselange hold. Men bra BC gir fordeler på alle hold.»
Litt bedre på alt
Nå har vi altså fått en tredje generasjon Naturalis fra Lapua på bordet. Her finner vi ikke noe revolusjonerende i forhold til forrige generasjon. Det går mest på småting innen den produksjonstekniske verden. Men resultatet innebærer en liten vektjustering og bedre BC.
Jeg testet den 170 grs .30-kula grundig forrige gang, og minst like grundig nå. Og jeg er saftig imponert. Jeg måtte kjøre den meget hardt for i det hele tatt å registrere noe vektreduksjon.
Kaliber 9,3 mm: Her er diverse kuler i 9,3 mm gjennom tre generasjoner. Fra venstre 220 grs, 222 grs, 250 grs (3. gen), 270 grs og 270 grs.
I kaliber .300 Win Mag holdt Lapua Naturalis lovet hastighet og vel så det (målt 935 m/s, oppgitt 930 m/s). Etter et treff i våte kataloger (med to tørre som nummer to og tre) med en anslagshastighet på 925 m/s, fant jeg kula i den åttende katalogen med en diameter på 14 mm og en restvekt på 92%.
Fra en kaliber .308 har Lapua Naturalis en utgangsfart på 800 m/s, tilsvarende resultat hele 99,5% restvekt og diameter på 14,5 mm.
Hydraulikk: Kulespissen åpnes ved hjelp av det hydrauliske prinsippet. Plastventilen (pluggen) slås inn i hullet i kobbernesa. Dette skaper umiddelbart et stort trykk som igjen gir en rask ekspansjon av kula.
God ekspansjon
Ekspansjonsvilligheten skal du heller ikke være bekymret for: Jeg ladet ned anslagshastigheten til 510 m/s og fikk fremdeles en diameter på 13 mm.
Ettersom ballistisk koeffisient i forrige versjon var .314, vil du havne på denne hastigheten ved om lag 470 meters hold med en .300 Win Mag og om lag 350 meter med en .308 Win. I tredje generasjon Lapua Naturalis har kula fått enda litt bedre BC (.354). Da har du en liten mulighet til å tøye kulebane og ekspansjonsvillighet ytterligere.
Ikke at jeg mener du skal våge deg på sånne avstander: Gode ballistiske egenskaper er ikke nødvendigvis det samme som griselange hold. Men bra BC gir fordeler på alle hold. Jeg bare nevner det.
JEGER tester rifleammunisjon og annet jakt- og våpenutstyr kontinuerlig. Med oss holder du deg alltid oppdatert.
Våte abonnenter: Av og til må kulefanget fornyes. Her reiser jeg med en kubikk vått papir.
Allerede abonnent?
Bestill abonnement og få tilgang til artikkelen.
Bladet JEGER er Norges største jaktblad og kommer ut 9 ganger per år. På jeger.no finner du tusenvis av jaktreportasjer, våpen- og andre utstyrstester, tips til hundehold og jaktnyheter.
12 måneder*
Digital tilgang til 6 nettsider
12 papirutgaver av Jeger
Lavest månedspris
99,-
per måned
3 måneder*
Digital tilgang til 6 nettsider
3 papirutgaver av Jeger
Lavest månedspris
119,-
per måned
1 måned
Digital tilgang til 6 nettsider
Papirutgaver av Jeger
Lavest månedspris
139,-
per måned
Si opp når du vil, men senest før perioden utløper.
*Forutsetter 3 eller 12 md bindingstid, si opp når du vil med tilgang ut bindingstiden. Abonnementet fornyes automatisk etter bindingstiden, dersom du ikke sier opp.
Abonnementet inkluderer også 500 øvingsoppgaver og tentamen til Jegerprøven. Med Jeger holder du deg oppdatert.