/ Rifle

Test av Merkel K5 og Blaser K95 Ultimate

Noen vil ha størst mulig magasin, mens andre drømmer om å jakte med kun et skudd i ei lett rifle. Kipplauf er da et valg for dem. Vi tester Blaser K95 og Merkel K5, to enkeltskudds-rifler i øvre prissjikt.

Sist oppdatert: 6. september 2022 kl 11.00
Merkel K5 og Blaser K95 Ultimate
Klassisk og nyskapende: Merkel K5 og Blaser K95 Ultimate representerer hvert sitt ytterpunkt i kipplauf-tradisjonen.
Blaser K95 Ultimate Standard og Merkel K5 Extreme

Blaser K95 Ultimate Standard

Kaliber: 6,5x55

Kikkertsikte: Blaser B2 2-12x50ic

Riflelengde: 104 cm

Løpslengde: 60 cm

Vekt rifle: 2,8 kg

Vekt m/sikte: 3,7 kg

Stokk/ kolbelengde: Syntetisk tommehullstokk med justerbar kinnstøtte/ 36,5 cm 

Avtrekk: Direkte

Pris: Rifle fra kr. 61.820,- (kr. 86.272,- inkl.kikkertsikte)

Leverandør: Blaser Group AS

Merkel K5 Extreme

Kaliber: 7x57R

Kikkertsikte: Zeiss Victory HT 2,5-10x50

Riflelengde: 92 cm

Løpslengde: 51 cm

Vekt rifle: 2,3 kg

Vekt m/ sikte: 3,0 kg

Stokk/ kolbelengde: Trestokk med svinerygg og bavarian kinnstøtte/ 36,5 cm 

Avtrekk: Direkte, justerbart

Pris: Rifle kr. 44.990,- (kr. 64.990,- inkl kikkertsikte) 

Leverandør: Sisu Villmark AS

Et enkeltskudds brytevåpen stiller større krav til jegeren. Det er nok en av grunnene for noen til å jakte med nettopp slike våpen – og samtidig en av grunnene til at andre ikke vil gjøre det. Kipplauf-rifler fås i forskjellige prisklasser, avhengig av merke, modell, stokk og gravyrer. 

Rifletypen er heller uvanlig her i landet, men vi fikk tak i to modeller til test: En Blaser K95 Ultimate fra Blaser Group Norge og en Merkel K5 fra Sisu Villmark. Begge er kipplauf-rifler i den høyere prisklassen.

Allerede abonnent?  
Bestill abonnement og få tilgang til artikkelen.

Bladet JEGER er Norges største jaktblad og kommer ut 9 ganger per år. På jeger.no finner du tusenvis av jaktreportasjer, våpen- og andre utstyrstester, tips til hundehold og jaktnyheter.

12 måneder*
Digital tilgang til 6 nettsider
12 papirutgaver av Jeger
Lavest månedspris
99,-
per
måned
3 måneder*
Digital tilgang til 6 nettsider
3 papirutgaver av Jeger
Lavest månedspris
119,-
per
måned
1 måned
Digital tilgang til 6 nettsider
Papirutgaver av Jeger
Lavest månedspris
139,-
per
måned

Si opp når du vil, men senest før perioden utløper.

*Forutsetter 3 eller 12 md bindingstid, si opp når du vil med tilgang ut bindingstiden. Abonnementet fornyes automatisk etter bindingstiden, dersom du ikke sier opp.

Abonnementet inkluderer også 500 øvingsoppgaver og tentamen til Jegerprøven. Med Jeger holder du deg oppdatert.

Har du spørsmål?

Vi svarer raskt på mail.

 

Relaterte artikler

Jeger utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Atle Rønning
Annonser: Kjetil Sagen