ALLVÆRSKLÆR: Dette er et skallsett med fokus på lettest mulig vekt. Er det verdt vektbesparelsen?
Arc'teryx Beta Lightweight
Materialer: 3-lags Gore-Tex
Vannsøyle: 28 000 mm
Vekt: 395 g (jakke) 330 g (bukse)
Veil. pris: 4 999,- (jakke) 3 399,- (bukse)
Leverandør: Arcteryx.com
Det er vanskelig å ikke la seg fenge når man holder i denne jakken og buksen fra Arc'teryx. Plaggene er latterlig lette i vekt, men samtidig føles det ikke for tynt og spinkelt.
Du er kanskje vant med at skalljakker er robuste og litt stive i stoffet- dette settet er i andre enden av skalaen. Noe av det første man legger merke til er det myke stoffet, som føles litt annerledes ut i positiv forstand.
Lett og ledig
Passformen på jakken er relativt smal. Her får du ikke plass til et tykt mellomlag, uten å gå opp i størrelse på jakken. Vi savner litt romsligere utforming. Buksa er romsligere og fungerer fint som overtrekksbukse over en vanlig turbukse. Vind-og vanntette klær handler om mer enn bare komfort og passform, like viktig er bruksmessige detaljer.
Gore-Tex membranet har en vannsøyle på 28 000 mm som er helt i øverste klasse hva gjelder vanntetthet. Innsiden er laget med Gore C-Knit, som sørger for at plaggene er myk og behagelig. Vi har ingenting å utsette på komforten når det gjelder valg av materialer.
Under bruk så er dette settet noe mer lydløst enn mer klassiske skallklær, som kan være bra sett med jegerøyne. Likevel er det ikke lydløst, og fortsatt ganske uaktuelt til jaktformer som krever høy lyddisiplin. Fordelen med at plaggene er såpass tynn og lett, er at vi opplever at plagget “puster” generelt sett bedre, i tillegg til å føles lett og smidig under bruk. Dette kommer til sin rett i sommermånedene og tidlig høst.
Arc'teryx Beta LT er utrolig pakkvennlig og får plass omtrent hvor som helst i sekken. Av den grunn kan det være et optimalt valg for jegeren som ikke trives i Gore-Tex klær med mindre forholdene krever det, og som kun har det med i sekken i tilfelle uværet kommer.
ENKEL: Få detaljer er gjennomgående i dette skallsettet.
Jaktklær tilpasset jaktformen er viktig for en vellykket jakt. JEGER tester jaktbekledning, og vi vet hva vi skal se etter. Les våre tester før du går til innkjøp av nødvendige jaktklær.
Minimalistisk
Ultralette plagg er ofte synonymt med minimalistisk, og dette er intet unntak. Jakken har to standard sidelommer og en innerlomme med glidelås. Alt annet er skrellet bort for å gjøre det så lett som mulig. Hetta er romslig og justerbar. Det er også en god glidelås under armene for ventilering, som er relativt standard for skalljakker på markedet i dag.
Buksa er enda enklere i detaljene, og har ingen lommer. Vi savner lommer av praktiske årsaker. Ellers har buksa en helgående glidelås langs benet, som mangler en klaff på innsiden. Det er et minus, ettersom buksa da vil gnage hvis den brukes rett mot huden. Da hjelper det ikke at materialene ellers er komfortable. Med longs eller bukse under løser problemet seg. Vi skulle også gjerne sett en justerbar borrelås i bukselinningen for å slippe belte, men skjønner også at all “unødvendig” vekt har blitt prioritert bort.
Slitestyrken er det store ankerpunktet på lettvektsplagg. Det blir kanskje urimelig å forvente at slike plagg tåler tøff bruk over lang tid uten å bli preget av det. Dersom man stort sett jakter i godt vær og trenger en sikring i sekken, er dette et godt valg. For jegeren som er ute i alt salgs vær og forhold, ville vi nok valgt et mer robust sett med skallklær.
Slik fungerer JEGERs poengskala
Direkte dårlig og farlig. Dette er egentlig svindel.
Dette fungerer dårlig og er mer frustrerende enn moro. Kan også være farlig i bruk.
Produktet fungerer mye dårligere enn forventet.
Du finner mange bedre produkter enn dette, også på bruktmarkedet.
Fungerer, men vil kunne være mer frustrerende enn gøy.
Mange produsenter leverer bedre enn dette, men det fungerer bra til bruken.
Så bra som forventet, men lite nyskapning og på snittet funksjonsmessig.
Bedre enn gjennomsnittet. Dette produktet leverer varene i kategorien.
Bedre enn det meste annet på markedet. Også nyskapende og trendsettende.
Best i bransjen. Dette produktet er det beste vi har prøvd innenfor gjeldende kategori. Det er også helt fremst i utviklingen og vil være relevant i lang tid fremover
Markus D. Holmer er journalist i JEGER. Han har hatt lidenskap for jakt hele livet, spesielt rype- og skogsfugljakt. Han tester utstyr, lager reportasjer og dekker nyhetssaker. Har du en sak Markus kan være interessert i? Send gjerne en e-post:
Vis mer
Allerede abonnent?
Bestill abonnement og få tilgang til artikkelen.
Bladet JEGER er Norges største jaktblad og kommer ut 9 ganger per år. På jeger.no finner du tusenvis av jaktreportasjer, våpen- og andre utstyrstester, tips til hundehold og jaktnyheter.
Alle abonnement gir full tilgang til hele vårt digitale univers. Det inkluderer Jeger,
Terrengsykkel, Fri Flyt, Klatring, Landevei og UTE sine nettsider og e-magasin.
1 måned
Digital tilgang til 6 nettsider
Papirutgaver av Jeger
Lavest månedspris
139,-
per måned
3 måneder
Digital tilgang til 6 nettsider
3 papirutgaver av Jeger
Lavest månedspris
119,-
per måned
12 måneder
Digital tilgang til 6 nettsider
12 papirutgaver av Jeger
Lavest månedspris
99,-
per måned
Abonnementet fornyes automatisk etter bindingstiden. Si opp når du vil, men senest før perioden utløper.
Abonnementet inkluderer også 500 øvingsoppgaver og tentamen til Jegerprøven. Med Jeger holder du deg oppdatert.